חרדה 

 

איך אני יודע שמה שחוויתי זאת חרדה?

דופק לב מהיר? לחץ בחזה? תחושת מחנק? הזעה? מחשבות רצות בראש?

אם חווית את כל הסימפטומים האלה או חלק מהן ובדיקות רפואיות הראו שהמצב הגופני שלך תקין, סביר להניח שחווית התקף חרדה.

 

ברגעים קשים אלה ישנה תחושה איומה שמשהו נורא קורה בגוף, אז גם חולפות בראש מחשבות מהירות: "מה קורה לי? אני עומד להתעלף? להשתגע? או אולי למות?". תחושת המצוקה רק הולכת ומתעצמת ואיתה גם חוסר האונים. אבל אפשר להתמודד עם חרדה, לעצור את כדור השלג הזה מלגדול ולהתעצם יותר ויותר. 

אז מהי בעצם חרדה?

חרדה היא תגובת פחד קיצונית לאירוע מסכן חיים שהמטרה שלה היא לגרום לנו לפעול כדי להציל את עצמינו מפגיעה. לפעמים מנגנון זה נפגע, אז חווים חרדה בזמן ו/או מקום שאינם מסכני חיים. עליה בדופק הלב, הזעה, תחושות מחנק, מחשבות רצות הם רק חלק מהסימפטומים. באופן טבעי, הרצון שלנו הוא להמנע או לברוח ממקום שבו נחוש מאוימים, וכך גם קורה כשאותו מנגנון נפגע, אז אנו נמנעים מסיטואציות ומקומות שמעוררים בנו חרדה. לעיתים, ישנה יכולת לצפות מתי ובאילו סיטואציות תתעורר החרדה (לדוגמא, בזמן הרצאה מול קהל או במקומות סגורים) ובמקרים אחרים, התקפי החרדה קורים כמעט בלי התראה מוקדמת- יכולים לקרות בכל זמן ובכל מקום. אז, בניסיון לחמוק מרגעי החרדה, אנו מוצאים את עצמינו נמנעים מכל סיטואציה שאנו חושבים שיכולה לגרום לתחילתו של התקף. כך קורה שככל שהזמן עובר, אפשרויות הבחירה שלנו הולכות ומצטמצמות, אנו נמנעים מיותר ויותר סיטואציות ומקומות, ועם ההמנעויות נפגעת גם איכות חיינו.

איך מטפלים בחרדה?

המטרה בטיפול בחרדה היא להשיב לך את איכות חייך. לעזור לך לקחת את השליטה חזרה ולא להתנהל מתוך פחד מהתקף. לאחר שלב ההערכה, אנו מחליטים על הדרך הטובה ביותר עבורך, בעזרתה נחזיר שליטה זו לחייך- אם דרך טיפול דינמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) אישי או קבוצתי, או שילוב של שני סוגי הטיפול.