סוגי טיפול

ישנן גישות רבות לטיפול פסיכולוגי והעיקריות, הרווחות בישראל, הן הטיפול הדינאמי והטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy, CBT).

 

טיפול פסיכודינאמי מניח כי מילדותינו אנו לומדים על עצמינו ועל העולם דרך הקשר עם ההורים שלנו ועם דמויות משמעותיות נוספות. ההבנות האלה מהוות את התשתית לאופן בו אנו תופסים את עצמינו, את יכולותינו ובהתאם, מעצבים את האופן שבו אנו מקיימים מערכות היחסים (לדוגמא, מידת הביטחון שנחוש בתוך קשר ומידת הקרבה והאינטימיות שנאפשר בה). שם גם נעוץ המקור לקשיים שאיתם אנו מתמודדים. 

 

בטיפול אנו מתבוננים יחד על שקורה בתוכך, וכל מחשבה, תהייה, אסוציאציה, רגש וחלום מספרים לנו משהו על הדינמיקה שבעולמך הרגשי, על הקשיים וה"מעצורים" שלך וגם על אופן ההתמודדות עמם. אני מאמינה שכאשר אנו בוחנים את הקשיים שלנו בכנות ואומץ וללא שיפוטיות, אנו יכולים לבחון את העבר וההווה שלנו במבט מחודש, אפשרות שיוצרת מודעות ותובנות וכך מתאפשרים צמיחה, קבלה ושינוי המשפיעים על איכות החיים.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול שמתמקד במחשבות ובהתנהגות של האדם המזינות תפיסות מוטעות ובכך פוגעות באיכות חייו. כך לדוגמא, כשאדם סובל מהתקפי חרדה נסתכל על המחשבות והאמונות שיש בבסיס החרדה ("חרדה היא מסוכנת", "אני לא מצליח לנשום", "אני עומד למות" וכו'), האופן שבו מתנהג (נמנע ללכת למקומות שבעבר חווה בהם התקף חרדה, לא יצא מהבית בלי ליווי של אדם אחר וכו') והחוויה הגופנית של ההתקף. בחינה שכזאת מאפשרת לזהות תפיסות מוטעות וללמד התנהגות יעילה להתמודד עם התקפי החרדה וזאת מתוך מטרה להחליש ואף להעלים את ההתקפים.

 

טיפול פסיכיאטרי טיפול תרופתי עשוי להוביל להקלה מהירה בסימפטומים, ולאפשר התקדמות משמעותית בטיפול הפסיכולוגי. במקרים בהם אני חושבת ששילוב של טיפול תרופתי עם הטיפול הפסיכולוגי יכול לשרת את המטופל, אני מעלה את הצורך בפניו ומפנה אותו לפסיכיאטר/ית.

סוגי טיפול

טיפול פסיכודינאמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy, CBT) וטיפול פסיכיאטרי
 
 
 

רוית חיון- שושן, פסיכולוגית קלינית מומחית

054-3978153